تبلیغات
یه چیز واسه خنده - نقد شبکه ی Manoto 1

یه چیز واسه خنده
 

در این پست می خواهیم صحبت کوتاهی یا بهتر بگیم نقد مختصری روی یکی از شبکه های ماهواره ای داشته باشیمشبکه یmanoto 1 

فکر نمی کنم نیازی به معرفی این شبکه باشه چون اونقدر جا افتاده که حتی افرادی که ماهواره ندارند هم درباره اش شنیدن، مخصوصا با برنامه های " بفرمایید شام " و جدیدا " آکادمی گوگوش" البته این آکادمی در اوایل هم بود اما تازگی ها مجددا پخش می شود ...

نقدها در ادامه ی مطلب  ...صحبت رو با آکادمی گوگوش شروع می کنیم 


آکادمی یا دودمانی از روابط اروپایی ؟به گفته ی خود خانم گوگوش (صاحب آکادمی) هدف از تشکیل این آکادمی" بها دادن به جوانانی است که به خاطر محدودیت های  موجود در ایران قادر به شکوفایی استعداد هایشان نیستند." این در حالیست که تمام شرکت کنندگان با اهدادف دیگری ( تحصیل، اشتغال و ...) به اروپا آمده اند و حتی تعدادی از آنها از کودکی آنجا بودند به طوری که فارسی صحبت کردن برایشان کمی دشوار است همان طور در قسمتی از این برنامه می بینیم که باهم انگلیسی صحبت می کنند . پس این حرف که به خاطر محدودیت ها این آکادمی تشکیل شده نمی تواند قابل قبول باشد. هر چند که کسی نمی تواند این محدودیت ها را انکار کند اما موضوع ما درباره ی برنامه است. خب فرض می کنیم هدف برنامه سرگرم کردن بینندگان باشد که خیلی هم خوب هست چرا که کمتر برنامه ای با این هدف پیدا می شود. اما بذارید سوالی بپرسم، آیا متوجه رفتار شرکت کنندگان شدید؟ بذارید خودمونی تر بپرسم، به نظر شما دختر و پسرای اروپایی و آمریکایی بعد از یک روز آشنایی هم دیگر رو بغل می کنند؟ هم دیگر رو می بوسن؟ هر کسی که اندک اطلاعاتی داشته باشه می گه : قطعا نه ! از بحث لباس پوشیدن میگذریم چون هر کس اعتقاد خودش رو داره و باید به آن احترام گذاشت هر چند که نمی توان این رفتارها را به هیچ اعتقاد و فرهنگی نسبت داد، جالب اینجاست که بعضی از این افراد نوار سبز رنگی رو دور دستشان یا گردنشان می بندند که باید گفت این افراد یا آنقدر با این جنبش بیگانه اند که به این فکر نمی کنند که این رفتار ها چه انعکاسی ( بهتره بگیم چه مشکلاتی ) به این خط سیاسی وارد می کند و یا اینکه عمدا اینگونه رفتار می کنند ! اما اگر از روی بی اطلاعیست باید به این افراد یاد آور شد زمانی که در برنامه ای شرکت می کنند که بینندگانی دارد ( حتی خیلی کم ) باید عقایدت با رفتارت هم خوانی داشته باشد، اگر نمی توانی مجبور به اظهار آن در رسانه ها نیستی .

هرچند به نظر نمیاد که این افراد اینقدر بی اطلاع باشند ...                                

در کنار این حرفها نمی توان از هنرمندی بعضی از این افراد به سادگی گذشت. مطمئنا خانم گوگوش یکی بهترین خوانندگان قدیمی است که احترام زیادی برای صدایشان قائل هستیم .

 

نقد برنامه ی " بفرمایید شام " را به دست نوشته های یک ایرانی خارج کشور واگذار می کنیم ...دیروز یکی از برنامه های "بفرمایید شام" را از یوتیوب می دیدم. ظاهرا بازیکنان این برنامه همگی ایرانیان خارج از کشور و مشخصا لندن نشین هستند. انصافا ایده قشنگی بود اما رفتار زشت و زننده هموطنان شرکت کننده به شدت بر اصل برنامه سایه انداخته بود:

در این برنامه روبوسی مردان و زنان چیزی بسیار عادی تلقی شده بود، مشروب خوردن وحشتناک با کلاسی تلقی شده بود و ازدواج و عشق مسخره و پیش پا افداده تلقی می شد. پسری که علاقه ای به روبوسی با خانم شرکت کننده نداشت، عجیب و احمق جا زده می شد و قاطی کردن فارسی و انگلیسی هم کلاس بود.

برنامه جوری تنظیم شده بود که انگار این ایرانی ها چون در لندن زندگی می کنند با کلاس شده اند و این رفتار، رفتار طبیعی خارجی هاست.

با توجه به تجربه زندگیم در خارج از کشور و زندگی با اروپایی تبارها در نیوزیلند چنین رفتارهایی در دید آنها بسیار زشت و زننده هستند.

عشق و عاشقی و نقطه اوج آن ازدواج خواسته بیشتر دختران و پسران است و بسیار محترم و مقدس است. کمتر کسی را دیده ام که ازدواج را به مسخره بگیرد. اما ظاهرا برای ایرانی های لندن نشین ازدواج مسخره و احمقانه است.

روبوسی مرد با مرد اصلا وجود ندارد. اما در عوض در آغوش گرفتن عادی است. روبوسی زن و مرد و زن و زن تقریبا طبیعی است اما بسیار بسیار محدود است و تنها در مورد دوستان صمیمی صورت می گیرد.روبوسی تنها ادای بوسیدن را در آوردن است و در صورتی که کسی واقعا صورت یک خانم را ببوسد، این کار ممکن است به عنوان آزار جنسی تلقی شود و می تواند فرد بوسنده را با دردسر جدی مواجه کند. اینکه چند نفر ناشناس هر روز همدیگر را ببوسند اصلا وجود ندارد. بسیاری از خانم های اروپایی (مخصوصا مذهبی) علاقه ای به روبوسی ندارند و گروهی حتی دست هم نمی دهند که این این رویه کاملا قابل قبول و محترم است.

عموم مردم مصرف الکلشان بسیار محدود است و بعضی هم اساسا الکل مصرف نمی کنند. ازدید اجتماع کسی که برای رفع خستگی به طور مکرر شراب بنوشد، معتاد به الکل و فردی آسیب پذیر محسوب می شود و البته بی کلاس. 

گاهی هم در فیلمها استفاده بیش از خد از کلمات انگلیسی تبلیغ می شود در حالی که یک فرد با هوش طبیعی می تواند 5 زبان را بدون قاطی کردن یاد بگیرد. طبیعی است که کسی که با چند سال زندگی در خارج از کشور زبان مادریش را فراموش می کند دارای ضریب هوشی و حافظه ضعیفی است نه فردی با کلاس. اشتباه کردن البته طبیعی است. اما اصرار بر اشتباه و اینکه فرد ادعا کرد فارسی را فراموش کرده چندان طبیعی نیست.

خلاصه اگر می خواهید خارجی شوید سعی کنید یک خارجی خوب و محترم شوید نه کسی که رفتارش موجب سرمشاری است ...
طبقه بندی: اطلاعات عمومی، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 فروردین 1390 توسط شهریار
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : شهریار
قالب وبلاگ